Pumptrack Wrocław

W sierpniu został oddany do użytku innowacyjny tor rowerowy typu pumptrack znajdujący się na wrocławskim Wzgórzu Andersa. Powstał tam dzięki inicjatywie Fundacji Kult zgłoszonej do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego w 2015 roku w progu drugim. Jego budowa zaczęła się w grudniu 2016 roku i trwała ponad 5 miesięcy. Następne kilka miesięcy czekaliśmy na formalny odbiór obiektu, by w sierpniu 2017 roku móc cieszyć się nareszcie w pełni bezpiecznie i legalnie torem pumptrack.

Obiekt składa się z 3 części: toru mniejszego (dla młodszych i mniej zaawansowanych użytkowników), toru dużego (dla starszych i/lub bardziej zaawansowanych użytkowników) oraz strefy przeznaczonej na odpoczynek. Tory zbudowane są z różnych warstw ziemi, piasków i kamienia, a powierzchnia na górze jest asfaltowa, co zapewnia odpowiednią przyczepność. Teren przyległy i wewnętrzny porasta trawa.

Samo miejsce jakim jest wrocławskie Wzgórze Andersa jest idealne dla infrastruktury sportowej, której inny przykład znajdziemy kilkadziesiąt metrów dalej (obiekt do streetworkoutu). Duża ilość zieleni, bliskość centrum i popularność tego miejsca sprawia, że zainteresowanie spędzaniem czasu w aktywny sposób, na świeżym powietrzu stale rośnie.

 

Tor rowerowy typu pumptrack jest doskonałą formą rozrywki dla każdego, młodszego oraz starszego rowerzysty, zarówno amatorskiego jak i profesjonalnego. Przez jego konstrukcję użytkownik często nawet nieświadomie wypracowuje odpowiednią technikę i dynamikę jazdy na rowerze zachowując przy tym odpowiedni balans i równowagę. Zawodowcy otwarcie mówią, że na tego typu konstrukcji same podstawy są dość proste do przyswojenia. W 15 minut każdy rowerzysta poruszający się samodzielnie na 2 kołach może zacząć swobodnie i samodzielnie zacząć jeździć, ale najważniejsza jest w tym sporcie technika, którą można już doszkalać przez lata.

Sama zabawa polega na poruszaniu się po torze niejako “pompując” rowerem, czyli przenosząc ciężar ciała w przód i tył na muldach i zakrętach dzięki czemu nabieramy prędkości. Ostateczną ideą całego sportu jest jazda bez pedałowania, wykorzystująca tylko siłę napędu.

 

Od różnych środowisk uprawiających sporty ekstremalne można się dowiedzieć, że pumptrack doskonale nadaje się nie tylko do jazdy na rowerze, ale również do jazdy na rolkach, deskorolce czy longboardzie. W takiej jeździe wykorzystywane są przede wszystkim zakręty ale i muldy, na których wykonywać można przeróżne triki. Przez taką konstrukcję toru we Wrocławiu jest on niezwykle dynamiczny, a co za tym idzie uniwersalny.

 

We wrześniu 2017 odbyła się impreza otwierająca tor połączona z zawodami i imprezą towarzyszącą I Love Bike. W tym roku Fundacja Kult planuje cykl 3 imprez w ramach Pucharu Wrocławia na torze pumptrack. Więcej informacji na fanpage’u.

 

Poniżej relacja wideo z Oficjalnego otwarcia wrocławskiego toru pumptrack: